Spoznajte priekopníkov s rybacou kožou

S výhľadom na fjord na vzdialenom severnom pobreží Islandu, spracováva kože z lososa, ostrieža, tresky a wolffish od roku 1994.
 
Proces opaľovania trvá tri až štyri týždne a 19 zamestnancov produkuje mesačne 10 000 koží, čiže takmer jednu tonu.

ryba
 
"Rybia vôňa zmizne v ranom štádiu, potom vonia ako každá iná koža," dodáva pani Gunnsteinsdóttir, ktorá je dcérou zakladateľov.
 
Spoločnosť získava všetky svoje ryby z udržateľných zásob prostredníctvom rybárskych flotíl z Islandu, Nórska a Faerských ostrovov a na rozdiel od najhorších príkladov v odvetví výroby kravskej kože je proces opaľovania čo najšetrnejší k životnému prostrediu.
 
Prevádzka vyčerpáva geotermálnu energiu, ktorá prevláda na Islande, a firma má zariadenie, ktoré umožňuje opätovné použitie každej kvapky vody medzi osem a deväťkrát vo výrobnom procese.
 
Atlantic Leather používa aj prírodné, neznečisťujúce farbivá. Cena jeho kože sa líši v závislosti na rybách, ale lososové kože predávajú za 11 eur (12,30 dolárov; 9,42 GBP) za štvorcovú stopu,
 
Teraz dodáva špičkové európske módne domy Jimmy Choo, Dior a Ferragamo, pani Gunnsteinsdóttirová hovorí, že je to mylná predstava, že rybacia koža musí byť jemná a ľahko roztrhnutá.
 
"Rybia koža je vlastne deväťkrát silnejšia ako jahňacia alebo kravská koža podobnej hrúbky," hovorí.

rybáři
 
"Je to preto, že vlákna v rybej pokožke križia skôr než (idú) len hore a dole … to robí to oveľa odolnejšou kožou pre výrobky, ktoré musia byť naozaj silné ako topánky, opasky a tašky."
 
Zatiaľ čo rybia koža v súčasnosti predstavuje menej ako 1% celkového celosvetového predaja kože, Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) podporuje svoju rastúcu produkciu ako prostriedok na zvýšenie príjmov rybárskych komunít na celom svete.
 
„Myslíme si, že rybia koža je spôsob, ako zlepšiť životy ľudí v rybárskych komunitách bez toho, aby to ohrozilo ich potravinovú bezpečnosť,“ hovorí Jackie Alder, ktorý je vedúcim pracovníkom v odvetví rybného hospodárstva a akvakultúry FAO.