Ako ochrániť kúpeľňu pred vodou a vlhkosťou


Keď som ešte bývala doma s rodičmi, môj otec bol posadnutý plesňami. Ešte dnes ho mám živo pred očami, ako stojí v kúpeľni a vrieska na všetkých okolo seba, prečo nie je vyutieraná podlaha dosucha a kto si dovolil zavrieť okno, ktoré má byť otvorené non-stop na vetračku. Vždy sme si z neho robili srandu. Keď sme si však s partnerom postavili svoj vlastný dom, v ktorom máme vlastnú kúpeľňu, pochopila som, že môj otec to možno až tak nepreháňal.Voda tečúca do bielej vane.jpg
 
Kúpeľňa je rajom pre plesne
 
Neubehol ani rok od chvíle, kedy sme sa do svojej novostavby nasťahovali a v kúpeľni sa objavili prvé plesne. Najprv boli skryté za vaňou, no neskôr začali pomaličky obrastať aj stenu. najprv sme ich drhli a striekali rôznymi prípravkami. Veľmi rýchlo som si spomenula na všetky triky môjho otca, takže okienko ostávalo neustále otvorené, a to aj spolu s kúpeľňovými dverami, odstránili sme všetky koberčeky zo zeme a po sprchovaní či kúpaní sme podlahu drhli dosucha. Nič z toho však plesne neodstránilo natrvalo.Biela vaňa, za ktorou je veľké okno.jpg
 
Bohužiaľ, v kúpeľni je vlhko. Tomu nemáte ako zabrániť. Ďalším problémom je však voda, ktorá pri sprchovaní strieka po celej kúpeľni. Keď si vezmete, že sa sprchujete raz do dňa, napríklad večer a dvaja po sebe, tak za dvadsaťštyri hodín kúpeľňa nemá ako dokonale preschnúť. Tým pádom nie je len vlhká, ale vyslovene mokrá, a to väčšinu času. Viete čo je zaujímavé? Keď sme išli na dovolenku, plesne sa nikdy neobjavili. Má to logiku, pretože sa v kúpeľni nikto nesprchoval a nestriekal vodu na všetky strany.
 
Vaňu musíte oddeliť
 
Po dňoch, týždňoch a mesiacoch boja s plesňami sme prišli konečne na riešenie, ktoré nám v tomto smere pomohli. Mimochodom, nechal sa na neho nahovoriť aj môj otec, ktorý zásadne neprijíma rady druhých. Okolo vane sme si namontovali sklenenú zástenu.
Je pravda, že sklenené zásteny sa využívajú skôr pri sprchových kútoch, no môžem zodpovedne povedať, že rovnako dobre zástena pomohla aj pri vani. Tým, že sa voda nedostáva na podlahu a ani na okolité steny, len na kachličky okolo vane, plesne nerastú tak rýchlo, takže boj s nimi sa začína stávať reálnejším.