Ako vás môžu zdarma Wi-fi siete sledovať aj po odpojení

Zdanlivo „bezplatné“ hotspoty Wi-Fi sú v stovkách tisíc podnikov a verejných priestranstiev po celých Spojených štátoch. Sú v nákupných centrách. Na letiskách. V reťazcoch reštaurácií. V miestnych kaviarňach. Výsledkom je, že online je jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Ak váš notebook alebo telefón nemá spoľahlivé dátové pripojenie, môžete sa stále pripojiť k hotspotu. Toto pohodlie však často prichádza za cenu: vaše osobné údaje a súkromie.
 wifi.png
Ak používate „bezplatné“ Wi-Fi, je tu veľká šanca, že ho spravuje poskytovateľ tretej strany, ktorý vás dostane online za vaše cenné prihlasovacie údaje. Informácie o prihlásení, ktoré vyžadujú hotspoty, sa budú líšiť, ale často obsahujú vašu e-mailovú adresu, telefónne číslo, profil sociálnych médií a ďalšie osobné informácie. Všetky môžu byť použité na zacielenie vás na reklamu a získať prehľad o vašich návykoch.
 
Ako uviedla spoločnosť Emory Roane, politický poradca spoločnosti Privacy Rights Clearinghouse, pre spoločnosť PCWorld povedala: „Prečítajte si podmienky používania Wi-Fi pre ktorýkoľvek z týchto podnikov a takmer určite si uvedomíte, že neexistuje žiadna taká vec, ako je bezplatný obed.“
 
Pre väčšinu používateľov WiFi to pravdepodobne nie je prekvapením. Ale čo by vás mohlo prekvapiť je, že niektorí poskytovatelia zbierajú dáta o krok ďalej a ticho sledujú milióny užívateľov pobytu aj po odchode z podniku. Tieto sú súčasťou rýchlo sa rozvíjajúceho amerického marketingového priemyslu WiFi.
 
Spoločnosť PCWorld hovorila s odborníkmi na ochranu osobných údajov a spoločnosťami na zisťovanie polohy, aby sa dozvedela viac o tom, ako táto technológia funguje a čo môžete urobiť, aby ste sa vyhli sledovaniu.připojení.jpg
 
Spoločnosť PCWorld preskúmala zásady ochrany osobných údajov tucet poskytovateľov  hotspotov a zistila, že po prihlásení obyčajne požiadajú používateľov, aby súhlasili so sledovaním polohy. Niektoré frázy, ktoré tento postup odstraňujú, sú „údaje o polohe“, „história polohy“, „vaša poloha“, „identifikátory zariadení“ a „adresa MAC“ (viac o tom neskôr).