ČO-TO O PESTOVANÍ NARCISOV, SNEŽIENOK, AMARYLIEK, MODRÍC A OSTATNÝCH CIBUĽOVÍN


Amarylka (Amaryllis belladona)
Na chránenom trvalkovom záhone bude amarylka kvitnúť od neskorého leta do skorej jesene. Na zimu ju však treba vybrať a odložiť dovnútra aby tam prečkala zimu.
Amarylka sa zvykne často zamieňať so zornicou, izbovou rastlinou z rodu Hippeastrum, ktorá sa tiež ľudovo nazýva amarylka.
Výška: 60 cm šírka: 60 cm

studna
 
Jesienka obyčajná (Colchicum autumnale)
Kvety jesienky pripomínajú veľké kvety šafranu ale rozkvitajú na jeseň a ich listy pučia až na jar. Existujú odrody plnokveté aj bielokveté.
Výška: 10 cm šírka: 15 cm
 
Krinum (Crinum x powelii)
Táto zaujímavá letnička kvitne dosť neskoro, koncom leta až začiatkom jesene ale odvďačí sa vám na záhone nádhernými bielymi alebo ružovými zvonovitými kvetmi. Vyžaduje chránené teplé stanovište, neznáša naše zimy preto ju na jeseň treba vybrať.
Výška: 60 cm šírka: 45-60 cm
 
Snežienka jarná (Galanthus nivalis)
Snežienkynetreba nejako extra predstavovať, pestujú sa pôvodné aj šľachtené veľkokveté aj plnokveté odrody. Aj bez vášho zásahu vytvoria veľké trsy.
Výška: 10 cm šírka: 8 cm
 
Modrica (Muscari armeniacum)
Modrice sú neoceniteľné jarné cibuľoviny, poskytujú prvú pastu pre včely a pokiaľ sa nezasahuje do ich rastu, sami sa rozmnožujú. Vďaka svojmu nízkemu vzrastu sú vhodné napríklad na olemovanie trvalkového záhona alebo aj do skaliek.
Výška: 25 cm šírka: 15 cm
 
Narcis (Narcissus)
Narcisovexistuje nespočetné množstvo odrôd či už rúrkovité odrody s krátkou korunkou alebo plnokveté v celej škále farieb od bielej cez žlté, biele a ružovkasté. Najväčší efekt pri narcisoch dosiahneme ak ich zasadíme do skupín.
Výška: 30-45 cm šírka: 30 cm

květina
 
Bledavka (Ornithogalum thyrsoides)
Bledavkysú rozhodne výnimočné rastliny, svojím vzhľadom určite upútajú každého návštevníka. Kvitne v lete a často sa používa na rezanie do letných kytíc. S príchodom zimy treba cibuľky vybrať zo zeme.
Výška: 30-60 cm šírka: 25 cm