Ďalší vírus odhalený! Šíri sa cez odkazy a dokáže narobiť riadnu zlobu


Používanie internetu a tá neustála hrozba chytenia vírusu. Ani tento rok žiaľ v žiadnom prípade nie je výnimkou, vírusy útočia stále, akurát majú čoraz prefíkanejšiu a nebezpečnejšiu formu, v poslednej dobe útočia hlavne na kryptomeny. Pozrime sa na jeden aktuálny vírus, ktorý sa šíril aj cez zrejme najnavštevovanejšiu aplikáciu, sociálnu sieť Facebook.

údaje

Meno tohto aktuálne objaveného víru je FacexWorm. Na prvý dojem sa zdá byť iba doplnkom pre bežné internetové prehliadavače, no pritom disponuje vlastnosťou dnešných vírov, čiže túži z užívateľov dostať peniaze. Vírus FacexWorm využíva rafinované cesty, ľahko si zistí, zapamätá a následne svojvoľne využije prihlasovacie údaje potrebné k bežným službám, napríklad naše údaje k účtu Google, ale to je ten lepší prípad, i keď takisto nie ružový. Horšie je to v prípade, ak zameri k účtom na MyMonero alebo Coinhive, z ktorých môže pokradnúť naše uložené kybernetické mince. No to nie je všetko!

Akoby už nebol dostatočne zákerný, pozná a realizuje aj iné cesty. Ak sledujete web týkajúci sa kryptomien, tento vírus spôsobí, že vás prehľadávač zámerne presmeruje aj k podvodným a v podstate nelegálnym stránkam ktoré sa prezradia tým, že na vás vyrukujú s potvrdzovacou platbou. Pri tých normálnych, teda sympaticky a legálne fungujúcich stránkach s krypto-obsahom zasa vloží javascript, ktorý dá o sebe vedieť vo chvíli, ak sa rozhodnete kryptomenou platiť. V tom momente sa spustí a dokáže svojvoľne zameniť konečného príjemcu.

bitcon

Ide o malware a dá sa chytiť hlavne cez odosielanie a prijímanie odkazov v aplikácii Facebook Messenger. Predovšetkým sa jedná o odkazy, ktoré majú odkazovať na neznáme weby odporučujúce stiahnutie rôznych doplnkov. Vlastne takýmto štýlom chytíte vírus pravdepodobne chytíte akýkoľvek vírus, nemusí sa jednať iba o tento konkrétny. Sťahovať nepreverené a vsunuté doplnky, to neveští nič dobré, mohli sme sa o tom presvedčiť už naozaj veľa krát.