Dôvody, prečo svietime s LED

Pravdepodobne aj z vlastných skúseností viete, že požiadavky na osvetlenie a svetelné produkty sa za posledné roky výraznejšie zmenili. Dnes nepožadujeme len vhodnú intenzitu svetla, ale do popredia kladieme tiež úsporné vlastnosti, ekologické vlastnosti a modernejšiu technológiu. Skvelým príkladom tohto tvrdenia a zároveň súčasnej podoby svetiel sú led žiarovky e27 alebo podobné produkty, čo majú označenie LED.

Sú význačné tým, že obsahom a vlastne zdrojom žiarenia sú v tomto prípade diódy (light emitting diode). To so sebou prináša viac výhod, než by sa mohlo zdať na prvý pohľad. V konečnom dôsledku majú ešte oceniteľnejšie vlastnosti, než napríklad úsporné žiarivky či iné alternatívy.

žiarovka, osvetleni

Už niekoľko rokov sa totiž vraví o nových možnostiach, ako svietiť úspornejšie. Technologicky však najviac pokročili práve „ledky“. Najznámejšia je ich vlastnosť spojená s nízkym odberom energií, v konečnom dôsledku sú oproti starým žiarovkám úspornejšie až o 90%. Pravidelne spotrebujú menej elektrickej energie, pričom veľkú časť menia na to najpodstatnejšie, na svetlo a žiarenie. A vieme, že staré žiarovky v tomto smere spotrebovali až veľa energií do tepelných vlastností, čo je ale v prípade LED žiaroviek už zabudnutá minulosť. Tieto sú navyše takmer kompletne recyklovateľné.

drží žiarovku

  • Toto sú v skratke vlastnosti, kvôli ktorým boli staré žiarovky označené za nepraktické. Spotrebovali viac energií a takisto nespĺňali dnešné ekologické požiadavky.
  • Nadradené vlastnosti LED sú zároveň dôvodom, prečo tieto na súčasnom trhu dominujú a ich predajnosť je stále vyššia.

Princípom tejto technológie teda nie je rozžeravenie a ani tepelné vlastnosti. Z veľkej časti sa orientuje na svetlo a pritom ponúka možnosť vybrať si konkrétny produkt na základe farby svetla. Konkrétne možnosti ako:

  • Teplá biela (3000 K), studená biela (6000 K), alebo neutrálna (4000 K).