Inteligentná border kólia

Jedným z množstva súčasných plemien je aj škótske plemeno psa s originálnym názvom Border Collie. Pochádza nielen so Škótska, ale svoj domov má aj v Anglicku, kde bol cvičený ako pastiersky pes, no dnes je šľachtený aj na výstavy. Zvykne mať rozmanité farby, ale prevažuje kombinácia čierno-bielej, vzhľadom je to pekný pes. Dorastá do strednej výšky a je vhodný aj pre športovú kynológiu.

kolie

Nátura
Kólia patrí všeobecne k inteligentným plemenám, svojmu majiteľovi je oddaná. Vyžaduje pána s aktívnym životom, pretože sama je veľmi aktívna, čulá, stále potrebuje koterec pohyb, ak by ho však nemala dostatok, mohla by reagovať nečakane a neprimerane, no práve svojou húževnatosťou je možné vychovať ju k rôznym účelom, v tomto patrí medzi najlepšie rasy.

Ideálne podmienky
Ideálnym prostredím na chovanie kólie je dom s veľkou záhradou, teda dostatočne veľký priestor, kde sa môže voľne pohybovať a vykonávať rôzne aktivity. Ak by ste ju chceli mať v byte, nie je to nemožné, ale spomínané podmienky by museli, byť dodržané.

psi

Strava
Dospelé psy nielen tejto rasy potrebujú enegetickú stravu a vysoký prísun vitamínov, pretože práve tá má veľký vplyv na zdravotný stav zvieraťa, ale aj na kvalitu srsti.

Možnosti využitia
Pes je vhodný ako:
-spoločenský
-pastiersky
-lavínový
-záchranársky
-výstavný
-doprovodný

Vzťah k cudzím ľuďom
K deťom majú kólie veľmi dobrý vzťah, treba si ju však zaobstarať už od šteniatka, aby vyrastala spolu s deťmi a aby sa tak postupne formoval aj jej vzťah k nim. Na cudzích ľudí môže reagovať dosť odmerane, ale nezvykne byť agresívna. Potrebuje veľa pozornosti a množstvo aktivít, aby sa mohla realizovať, potom je to mierumilovné zviera.

Border kólie sú vhodné k ľuďom, ktorí sú aktívni a majú už skúsenosti s výchovou psa, pretože vyžaduje neustálu pozornosť a treba s ňou denne pracovať. Ona vám za odmenu bude nesmierne oddaným a milujúcim spoločníkom až do konca života.