Nebuďte ignorant, naučte sa správne nosiť motýlika a kravatu

Ak chce byť muž za fešáka, rozhoduje sa medzi motýlikom a kravatou. Mnohí sa totiž mylne domnievajú, že motýlik je vhodný iba na výnimočné chvíle a kravata patrí medzi bežnejšie doplnky. Táto fáma je však mylná, obidva druhy doplnku sú rovnocenné, ale treba rozlišovať situácie a vedieť ich nosiť správne.

motýlek

Dva druhy kravát
Čo sa týka slávnostnejších akcií, tak si môžete vybrať motýlika alebo kravatu, sú na jednej úrovni. Na recepciu alebo ples sa môžete rozhodnúť pre čokoľvek z nich, záleží na vašej úvahe. V bežnom spoločenskom styku to však už neplatí, tu je niekedy vhodnejšia kravata. Existujú napríklad niektoré profesie, kde by ste motýlikom spôsobili faux pas, jeho použitie je výhradne iba na výnimočné príležitosti.

Ktorú kedy?
Rozdiel medzi kravatami je jednoduchý, delíme ich na spoločenské a pracovné. Viete si poradiť s tým, kedy ktorú si zobrať, aby ste sa vyhli prípadnému faux pas? Denná, pracovná kravata býva väčšinou v prúžkovanom dizajne, teda zvykne mať pásiky v šikmom smere, ale v podstate nič nepokazíte, ak prídete do práce s jednofarebnou kravatou alebo takou, ktorá pôsobí trocha slávnostnejšie, ale vziať si na spoločenskú udalosť pásikovanú kravatu je úplne nevhodné. Prinajmenšom by ste vyvolali dojem, že ste sa ešte nestihli prezliecť z pracovného do slávnostného odevu. Druhou zásadou je, že tmavšie farby si vyberáme na večerné udalosti a svetlejšie na deň.
 
Pozor na motýlika
V snahe zaujať výrazným motýlikom by ste mali mať na zreteli, že nie každému sa taký typ hodí, a tak je dobré, aby ste si poriadne uvážili, či je pre vás vhodný, aby ste nepôsobili ako klaun. Je to doplnok, ktorým muž na seba rád púta pozornosť, teda vhodný pre exhibicionistov. Takého motýlika si na rozdiel od kravaty všimne každý, hneď je teda zjavné, kto sa rád predvádza. Ak ste sa v tom nenašli, môže vás takáto pozornosť priviesť do rozpakov.

šampanské

Výber farieb
Platí základné pravidlo, že jedine čierny motýlik sa hodí ku smokingu, v ostatných prípadoch je farebný výber len na vás. Ale to, či máte dobrý vkus a cit pre módu si všimne každá žena. Zásada je, že k jednofarebným košeliam sa hodia pestré kravaty a naopak, jemný motýlik či kravata sa kombinuje s výraznejšou košeľou.