Oplatí sa študovať alebo ísť pracovať?

Mnoho Slovákov má po dokončení strednej školy tú istú dilemu. Ísť študovať na vysokú školu na Slovensku, ísť pracovať do zahraničia alebo tam ísť radšej študovať? Či bude lepšie zostať pracovať tu na Slovensku? Žijeme v dobe, kedy je všetko drahé a vysoké školy nie sú tiež výnimkou. Mnoho rodičov nemá dosť peňazí aby financovali svojim deťom vysokú školu.

investice

Ak už ste si zvolili cestu za vysokou školou a rodičia nemajú na vaše štúdium dostatok financií, bude to pre vás boj. Každý študent, ktorý zvažuje ísť na vysokú školu sa chce osamostatniť a rozmýšľa nad nejakou tou brigádou. V Bratislave o ne nebude núdza no je otázkou či to budete popri škole stíhať. Na Slovensku nebude takým problémom si nájsť brigádu, ako pri štúdiu v zahraničí. Tam pokiaľ vaši rodičia nemajú čo robiť s peniazmi pokojne choďte, no ak žijete len z ruky do úst nebude to ľahké. Ak si chcete nájsť brigádu, odporúča sa tam ísť ešte pred  letom aby vás vôbec zamestnali. Mnohý si prácu nenájdu, hlavne ak si vyberú menšie študijné miesta. Možno niekedy pred Vianocami, kedy berú brigádnikov do obchodov. Môže sa vám stať, že si nájdete prácu niekde od ruky, to je ešte ten lepší prípad. Ten horší je, že sa vám podarí nájsť prácu len vo fabrikách. Budete musieť šliapať nočné a potom ešte ráno alebo poobede chodiť do školy. Samozrejme týmto vás nechcem strašiť. Žiaľ na toto vás už agentúry neupozornia.

vzdělání

Ak však chcete zostať na Slovensku, a zároveň pracovať, zvážte externé štúdium. Tiež to nie je med lízať. To vravia všetci, ktorí si mysleli, že zvládnu štúdium, prácu a ešte aj svoje koníčky. Tiež je dôležité pri externom štúdiu zvážiť aj či na to budete mať dostatok peňazí. Externé štúdium je pomerne drahé, závisí to od danej univerzity. Nie každému sa chce študovať bakalára štyri roky a magistra ďalšie tri, štyri roky. Avšak do školy sa chodí len raz za dva týždne.
Je len na vás čo si zvolíte po strednej škole. Nezabúdajte na to, že toto rozhodnutie vám môže zmeniť váš život. Preto to neberte na ľahkú váhu.