Oživenie zmrznutého tela

Prázdniny ako z rozprávkovej knihy. Snehom obťažkané stromy, svahy pokryté bielym panenským snehom. Vonku -10 stupňov a my s priateľmi na našej chate v lese.

hory

  • Každoročne sa vyberáme cez zimné a jarné prázdniny k nám na chatu. Sme v prírode, deti sú pod kontrolou s nami a nenudia sa, pretože majú rovesníkov, s ktorými sa môžu hrať. Pri deťoch sa striedame. Nie každý rodič si môže totiž zobrať toľko dovolenky, aby vykryl celý prázdninový čas.


Tak tomu bolo aj teraz. Stráženie detí a vypĺňanie ich voľného času, sme si zobrali na starosť na začiatku prázdnin dve rodiny. Pozbierali sme deti zo štyroch rodín. Nabalili sme potraviny a nechali sme sa vyviesť ďaleko do lesa. Cesta nevedie priamo k našej chate- je potrebné ešte hodný kus vyšliapať pešo.

  • Zakúrili sme, nachystali jedlo a rozmýšľali ako prežijeme najbližšie dni. Deti šantili vonku. V meste toľko snehu veru nikdy nebýva. Len ťažko sme ich vedeli presvedčiť, nech aspoň na chvíľu sa prídu zohriať do chaty. Aký to kontrast k tomu, keď sme doma! Vtedy ich nevieme presvedčiť, aby aspoň na chvíľu išli vonku.


Snehuliak zdobil lúku pri chate. Snehový bunker- iglu sa robil za chatou. Sneh tvrdý, zmrznutý sa oddeľoval veľmi ťažko. Na boboch ho deti nosili po celých kvádroch. Nevadilo im, že rukavice sú premočené a ruky mrznú.

zima

Horšie bolo večer. Ruky zmrznuté začali bolieť-

Pomohol starý dobrý trik- postupné rozmrazovanie rúk tečúcou studenou vodou. Potom vlažnou a až po hodnej chvíli teplou. Horúci bylinkový čaj rozvoniaval na peci. Domáci med a sirup z malín priliaty do čaju urobili z nápoja rozprávkový nápoj. Ešte nikdy deťom nič tak nechutilo. Palacinky plnené tvarohom voňali po vanilke deti červenolíce papkali akoby nikdy nejedli.
Ej hľa ! Čo urobí pobyt na vzduchu. ! Vymrznuté ale šťastné zaspali hneď po siedmej večer.
Prvý deň sme teda zvládli !