Potrebujem aj ja energetický certifikát budovy?

Pre veľa ľudí neznámi ale potrebný energetický certifikát budov. Prečo je vlastne dobré ho mať a čo môže napovedať pohľad do tohto certifikátu. Ruku na srdce všetkých majiteľov nehnuteľností. Máte aj Vy energetický certifikát budov? No jeho potreba prišla prví – krát do platnosti ešte v roku 2008. Energetický certifikát je dokument ktorý nás informuje o zhodnotení energetického stavu objektu. V jednoduchosti povedané, informuje nás o tom akú spotrebu energie alebo teda akú okružnú sumu budú stáť náklady na bývanie alebo podnikanie v danej budove. Zaradenia sú rozdelené o triedy A po triedu G. Pričom žiadanou je práve trieda A. Vlastniť energetický certifikát je veľkou výhodou.

energetické triedy A - G

Preukázať by ste sa mali hlavne v prípade prenajímania budovy, predaju budovy, pri rekonštrukcii, kolaudácii alebo žiadosti o dotáciu. Teda pri každej manipulácii s objektom je vlastne energetický certifikát povinný. Energetický certifikát budovy cena – cena je pre každý objekt samostatná a je založená na vstupoch- napríklad typ nehnuteľnosti, veľkosť nehnuteľnosti. Rodinné domy majú spravidla menšiu cenu certifikácie ako komerčné budovy. Dobrou správou ale je, že energetický certifikát je plusom pri posudzovaní žiadosti o hypotekárny úver. Je ale potrebné nespoliehať sa na všelijaké firmy poskytujúce energetický certifikát za smiešne malú sumu.

dotácia pre staršie rodinné domy

Je pravdou, že ušetríte ale naproti tomu dostanete nekvalitne spracovaný a nevierohodný certifikát, s ktorým by ste napríklad pri žiadosti o dotáciu nemuseli uspieť. Pri vystavení dokumentu zverte radšej celý proces do rúk skúsenejších a odbornejších spoločností, ktoré sa energetickému auditu venujú už nejaký čas a majú svoje zázemie. Práve takéto spoločnosti Vám nielen vystavia certifikáciu ale poradia Vám aké podmienky a aký postup treba dodržať pri získaní dotácie na obnovu budovy. Nakoľko aj v tomto prípade platia prísne kritériá a má svoje pravidlá. V opačnom prípade by sa mohlo stať, že kvôli drobným nedostatkom by dotácia nemusela byť udelená.