Teplá ovčia vlna je príjemná na dotyk a zároveň hreje

Po príchode domov si automaticky vyzúvame topánky a obúvame si domácu obuv, v našich končinách sú to prevažne papuče. Ide o rituál, ktorý berieme ako samozrejmosť, pretože v pohodlnej obuvi si doma môžeme oddýchnuť od tesnejších topánok, ktoré nosíme celý deň, a vydýchne si aj koža na nohách. Je to pre nich vyslobodenie.

cozy-background-wallpaper-with-yarn-knitting_169016-6305 – kópia

Vlna na pletenie

To, čo považujeme za domácu obuv alebo za papuče, je na každom z nás, no mali by byť pohodlné a zdravotne vyhovujúce, aby nás neboleli nohy, netlačili nás alebo aby sa v nich naše nohy nadmerne nepotili. Predstavujeme vám jedny z takých, ktoré vyhovujú týmto kritériám, nazývajú sa KYRGIES a sú vyrobené z ovčej vlny, ktorá sa získava z oviec žijúcich v Kyrgyzstane. Vyrábajú sa papuče z ovčej vlny ručne už stáročia technikou plstenia, ktorá je veľmi stará. Z vlny je ušitá vrchná časť papúč, podrážky sa šijú z rastlinnej kože a majú prírodné zafarbenie. Obuv je jemne elastická, aby bolo možné obuť si ju bez nejakých problémov a aby papuče obopínali nohu v členku.

Výroba týchto papúč nie je vôbec jednoduchá, ide o čisto ručnú prácu. Vlnu treba najprv vyčistiť a zafarbiť, potom sa plstí, čo je vlastne špeciálny spôsob previazania vlákien špeciálnymi ihlami do pevného a tenkého materiálu. Z neho sa podľa formy vystrihujú papuče, navlhčia sa mydlovou vodu a natiahnu na špeciálne formy, tak sa nechajú vyschnúť. Zatiaľ sa vyrobia podrážky a dorobia ostatné detaily, všetko sa ešte raz skontroluje a až potom je možné ich posielať do sveta. Tento proces je dlhý asi šesť týždňov a nezmenil sa už celé tisícročia.

Nohy

Bosé nohy

Takto vyrobené papuče sú určené na nosenie len do interiéru, pretože v styku s vodou by sa mohli poškodiť a rozpadnúť. Ani čistenie vodou sa neodporúča. V domovine týchto vlnených papúč nevyhadzujú zvyšky a odstrižky z tohto materiálu, ale používajú ich na zatepľovanie domov, pretože má skvelé tepelnoizolačné vlastnosti. Firme KYRGIES záleží na čistom životnom prostredí, snaží sa vyrábať ekologicky a spolupracujú aj s organizáciou Climate Neutral. Dali si záväzok, že svoju uhlíkovú stopu vyrovnajú.