Ušetrite na veľkom dni

Tento prvý, seriózny krok do dospelosti je pre mnohých mladých ľudí významným dňom v živote, končí sa pre nich obdobie detstva a hravosti a začína nový život. Dievčatá, ale už nie deti, snažia sa v tento teň vyzerať čo najkrajšie, byť ozdobou slávnostného večera a dôstojne ukončiť túto etapu svojho života, a tak sa pripravujú na tento večer už v predstihu. Nič nechcú nechať na náhodu, zladiť róbu a šperky, vybrať účes, doplnky spolu s topánkami, to zaberie nejaký čas.

zábava

Šetrím šetríš, šetríme…
V niektorých krajinách je stužková slávnosť niečo ako malá svadba, snaha vyzerať najlepšie je však náročná nielen na čas, ale hlavne na finančné investície. Býva dobrou tradíciou, že študenti pri nástupe na strednú školu začnú študentský účet po dohode na istej sume so šetrením peňazí na spoločný účet, na ktorý sa za štyri roky štúdia na strednej škole nazbiera celkom slušná suma, z ktorej si stužkovú slávnosť potom žiaci financujú. Tieto peniaze sú určené predovšetkým na zaplatenie sály, kapely alebo diskžokeja a slávnostného menu, ale šaty, účes a doplnky si už platí každý študent/ka osobitne. V súčasnosti to nie sú malé sumy, môžu sa vyšplhať až na niekoľko stovák eur.

čočka

Pomôže brigáda
Určite prispejú aj rodičia, ale je dobré, ak im to deti uľahčia a peniaze si zarobia napríklad počas leta brigádou. Radosť z pekného večera bude pre nich tak dvojnásobne väčšia. Takisto by si mali rodičia uvedomiť, že ak si časť peňazí dievčatá zarobia samy, nie je vhodné im striktne prikazovať, čo si majú obliecť a ako sa učesať, nechajte to na nich, sú to už takmer dospelé dámy, ktoré vedia čo chcú. Samozrejme, že jemné smerovanie je na mieste, ale musí byť citlivé, aby ste ich neznechutili ešte pred samotným slávnostným večerom. Ak sa vám zdá, že veľa míňajú na veci, ktoré by sa dali urobiť aj za rozumnejšiu sumu, môžete ich naviesť na šetrenie tým, že ich pochválite, aké sú v tom či onom šikovné a že si to dokážu urobiť aj samy a ešte budú navyše aj originálne.

Vizáž vo vlastnej réžii
Začať môžete hneď pri líčení, dnešný trh ponúka profesionálne výrobky a dievčatá sú šikovné, takže ušetria za vizážistku a peniaze môžu použiť na niečo iné. Navyše, nalíčia sa ako si to predstavujú ony samy, aby boli spokojné. Postriebriť viečko a nakresliť očnú linky si predsa nevyžaduje vizážistku za desiatky eur, no ak chce niečo naviac, navrhnite jej aplikáciu umelých rias, tie dokážu s pohľadom urobiť skutočné divy. Ani ich nalepenie nie je žiadna veda, s vašou pomocou to zvládne. Takto by sme mohli prejsť viacero úprav, ktoré by si dievča dokázalo urobiť aj doma, treba ju len inšpirovať a následne jej aj pomôcť, ak o to stojí. Ušetrené financie si môže potom užiť napríklad na letnom pobyte pri mori alebo zaplatením jazykového kurzu v zahraničí.