Záplava farebných listov od jari do jari

Počuli ste už o heuchere? Táto trvalka je pestovaná hlavne kvôli farebným, ozdobným listom. Rastlina sa k nám odstala zo severnej Ameriky, takže naše podnebie jej celkom vyhovuje. Farebné listy vyrastajú z prízemnej ružice a časom vytvárajú husté trsy. V priebehu mája až júna sa na nej objavujú aj kvety. Okrasné listy vám však vašu záhradu skrášlia až do neskorej jesene, kedy začnú nádherne meniť farby.

trvalka
 
Heuchera a kvitnutie
Kvety vyrastajú na dlhých, sedemdesiat až osemdesiat centimetrov dlhých stopkách. Môžu kvitnúť na červeno, ružovo, bielo, alebo na bordovo. Tvarom pripomínajú naše zvončeky. Rastlina kvitne pomerne dlho, približne dva až tri mesiace. Kvety sú vhodné aj na rez do vázy. Ak im budete pravidelne skracovať stopky a vymieňať vodu, vydržia vám takto veľmi dlho.
 
Farebný mix
Spomínané listy rastliny môžu mať všakovaké sfarbenia. Existujú dokonca aj rastliny, ktoré majú viacfarebné listy. Asi najpopulárnejšie sú odtiene zelenej, žltej a červenej farby. Výhodou tejto trvalky je aj to, že vašu záhradu skrášli počas celého roka. Na jeseň totiž listy začnú meniť farby, podobne ako na stromoch. Neopadnú však ani počas zimných mesiacov.
 
Nenáročná a vďačná
Táto rastlina nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Vyhovuje jej svetlé stanovisko, avšak nie priame slnko. Ak by ste ju zasadili na miesto, kde slnečné lúče pália po celý deň, rastlina by mohla pokojne uhynúť. S určitosťou však môžeme povedať, že by sa jej nedarilo dobre, čo by sa prejavilo na malom vzraste a zakrpatených listoch. Pokiaľ máte na záhrade voľné miesto v polotieni, môžete ju zasadiť aj tam. Základom pri jej pestovaní je dostatočná zálievka. Počas teplých dní, jej môžete vodu dopriať pokojne aj dvakrát za deň. Na druhej strane obľubuje teplo, takže ju pestuje na mieste, ktoré je dostatočne chránené pred priamym vetrom.

zvonečky
 
Heuchera nie je náročná ani na zloženie pôdy. Pokiaľ však chcete naozaj bohaté rastliny, ku jej koreňom pravidelne sypte dobre vyzretý záhradný kompost. Priemyselné hnojivá pri jej pestovaní nie sú potrebné.