Živý plot z bambusu

Aj keď bambusy pripomínajú skôr stromy, v skutočnosti ide o trávu. Vo svojej domovine dokáže za 24 hodín vyrásť o niekoľko desiatok centimetrov. preto si vyslúžil dve svetové  prvenstvá. Je najrýchlejšie rastúcou rastlinou a zároveň najväčší druh trávy.
Zaujímavé je, že jeho príbuzní sú napríklad kukurica a pšenica.

bambus
 
Ak ste si teraz povedali, že vám bambusový plot vyrastie za týždeň, nie je to úplne tak. V našich podmienkach nedokáže rásť takto závratnou rýchlosťou. Ale i napriek tomu,, rastie pomerne rýchlo. Za rok rastlinka podrastie približne o 40 centimetrov.
 
existujú tri druhy bambusov. Tropické, tie z mierneho pásma a vysokohorské. Na pestovanie tropických zabudnite. Rastú na miestach kde je teplo počas celého roka, takže by naše podmienky neprežili. Jediná možnosť je pestovanie v interiéri. Vhodné sú teda bambusy mierneho pásma, ale najbezpečnejší je výber práve vysokohorských, keďže prežijú i nižšie zimné teploty.
 
Pestovať ich môžete zo semena, alebo sadeničky. Druhý spôsob je omnoho rýchlejší. Mladé bambusy vysádzajte najlepšie na jar, avšak nie skôr ako v marci. Dá sa to však aj v októbri. Vtedy, ale musíte sadeničky zakryť poriadnou vrstvou ihličia, alebo slamy.
Bambusy je potrebné na zimu prikrývať prvé tri roky po výsadbe.
 
Semená zoženiete na internete. Po sadeničkách sa však budete musieť poobzerať trochu lepšie. Dajú sa zohnať tiež online, ale pri troche šťastia na  nich natrafíte i v záhradkárskom obchode.
 
Volíme slnečné, teplé miesto, chránené pred vetrom. Nájdu sa však aj druhy, ktoré obľubujú skôr polotieň.
Ak sme si zakúpili sadeničky, pred vysadením ich namočíme na pár minút do vody. Nie celé ,ale ich koreňový systém.
Poznáme niekoľko druhov bambusov, ktorým musíte doslova pristrihnúť korienky. Do hĺbky asi 70 centimetrov, sa umiestňujú koreňové zábrany. Korene Odrôd Sasa, Pseudosasa, alebo Phyllostachys dokážu počas jedného vegetačného obdobia dorásť o viac ako 40 metrov.

malý bambus
 
Bambusy patria medzi dlhoveké rastliny. Dožívajú sa stoviek rokov. Preto si pred ich vysadením dobre rozmyslite vhodné miesto na záhrade. Jednotlivé rastliny po odkvitnutí odumierajú. Ich semená klíčia veľmi jednoducho, preto sa bambusy rozmnožujú veľmi jednoducho i samé.