NETRADIČNÉ VYUŽITIE TRADIČNÉHO CITRÓNA V DOMÁCNOSTI


Nepríjemný hmyz v kuchyni
Insekticídy nemusia byť jediným prípravkom, ktoré vám pomôžu zbaviť kuchyňu hmyzu a mravcov. Vyskúšajte napríklad citrón.
 
Najskôr potrite citrónovou šťavou prahy dverí a okenné parapety a potom ju nakvapkajte do všetkých dier, prasklín a netesností kde sa s obľubou zhromažďujú mravce.

citron
 
Nakoniec rozložte malé plátky citróna okolo vchodu do vášho domu. Pre hmyz to bude „správa“,že nie sú vítané. Citrón účinne odpudzuje tak isto ploštice a blchy. Stačí zmiešať 2 litre vody zo 4 lyžicami citrónovej šťavy a nastrúhanej citrónovej kôry a roztokom utrite podlahu. Účinok môžete znásobiť pridaním citrónovej silice.
 
Ploštice a blchy neznášajú citrónovú arómu takže už potom len stačí sledovať ako sa dajú na útek.
 
Zvädnutý hlávkový šalát
Takýto šalát nemusí hneď putovať do odpadkového koša. Pripravte si misku zo studenou vodou a prilejte do nej šťavu z polovičky citróna. Do citrónovej vody vložte šalát a dajte na hodinu do chladničky.

mravenci
 
Potom listy vyberte, dobre osušte a môžete ho použiť na obložený chlebík alebo do šalátu.
 
Znečistená mikrovlnná rúra
Zápasíte zo stvrdnutými zvyškami na stenách mikrovlnnej rúry? Siahnite po citrónovej šťave. Vyhnete sa tak veľkej námahe a aj použitiu agresívnych čistiacich prostriedkov.
 
V miske vhodnej do mikrovlnky zmiešajte 4 dcl vody s 3 lyžicami citrónovej šťavy a nechajte 5-10 minút ohrievať na vysokom stupni aby sa vystupujúca para mohla voľne usadzovať na stenách. Potom misku vyberte, steny utrite vlhkou handričkou a vytrite dosucha s čistou utierkou.

kuchyň
 
Zosilnenie účinku prania
Citrónová šťavavďaka svojim bieliacim účinkom dokáže z bavlnených tričiek a spodnej bielizne účinne odstrániť stopy po železitých a minerálnych soliach, ktoré spôsobujú zažltnutie.
 
Pri praní pridajte do pračky jeden hrnček precedenej citrónovej šťavy. Bielizeň bude nielen krásne biela ale bude aj sviežo voňať.