Dajte si pozor na kŕčové žily

Keď sme mladí a zdraví, pochopiteľne nevenujeme pozornosť všetkým ohrozeniam, chorobám a stavom, ktoré sa môžu vyskytnúť. Jedným takýmto prípadom je vznik kŕčových žíl. Ich vznik je pomerne zložitý. Predispozícia môže byť aj genetická, preto treba zistiť, ako ste na tom vo vašej rodine. Ďalšie faktory je aj obezita, fajčenie a prekonaná žilová trombóza. Nemôžeme zabudnúť ani na pohybové faktory- ide väčšinou o nedostatok pohybu, prípadne nevhodná námaha, ktorá zahŕňa dvíhanie ťažkých vecí. Vaše žily budú trpieť ak budete nadmerne nosiť topánky na vysokom opätku či iné nevhodné formy sťahujúceho oblečenia. To sa však netýka kompresných pančúch a ponožiek, ktoré môžu pomôcť.
Opätky ako riziko

Sú určité rizikové skupiny ľudí, ktoré by o tom mali byť informované. Štatisticky dokázané je, že toto žilové ochorenie postihuje viac ženy. S vekom však narastá pravdepodobnosť pre obe pohlavia. Preto by mali byť obozretné hlavne dámy v pokročilom veku, prípadne tehotné ženy. Naše žily majú za úlohu odvádzať odkysličenú krv do srdca. Ak sa rozprávame teda o tých v nohách, majú sťaženú situáciu, keďže pracujú proti gravitácii. Okrem srdcovej pumpy majú aj svoj ďalší mechanizmus, aby ten proces bol uľahčený. Poznáme viaceré druhy žíl podľa ich šírky, čo sa potom prejaví aj vo vzniknutej poruche, kde to spozorujeme vizuálne.

Cievny systém

Aké sú prejavy? Na začiatku si nemusíte byť istý, či sú to Kŕčové žily. Môžete zažívať svrbenie, pocity pálenia, pulzovania. Typické sú aj bolesti či pocit ťažkých nôh. Ak sa pridá celková únava aj a opuch, s veľkou pravdepodobnosťou musíte spozornieť. Nanešťastie sa môžu pridružiť aj iné komplikácie, ktoré môžu byť dvojakého charakteru. Medzi akútne patrí krvácanie, zápal žíl či zrazeniny. Tu nastáva nebezpečenstvo. Medzi chronické problémy môže patriť ekzém, zápal kože, vredy a iné poruchy kože.